"TUNCELİ KARİYER VE GİRİŞİMCİLİK GÜNÜ" ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
2018-12-27 12:37:47

 

Tunceli’de Fırat Kalkınma Ajansı ve Tunceli İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğiyle “Kariyer ve Girişimcilik Günü” etkinliği düzenlendi.

Fırat Kalkınma Ajansı ile Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Tunceli İl Müdürlüğü tarafından lise son sınıf öğrencileri ve üniversite öğrencilerine yönelik "Tunceli Kariyer ve Girişimcilik Günü" programı düzenledi.

Programda konuşan Tunceli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Özdemir Aktaş, kurum olarak istihdamın korunması, geliştirilmesi, artırılması, yaygınlaştırılması ve özel politika gerektiren grupların, gençlerin iş gücü piyasasına kazandırılması noktasında, birçok proje ve program uyguladıklarını söyledi.

Gençlerin iş gücü piyasası içerisinde niteliklerinin artırılmasını çok önemsediklerini belirten Ataş, "Gençlerimizin istihdamda daha çok yer almasını arzuluyoruz. İlimizde oluşturduğumuz yeni bir yerel istihdam politikasıyla birçok gencimizin hayallerinin gerçekleşmesini sağladık ve sağlamaya da devam edeceğiz" dedi.

“Girişimcilik ve Kariyer Yolculuğu” başlıklı bir konuşmasını gerçekleştiren Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu da Türkiye'nin 13 milyon, 15-24 yaş arası genç nüfusa sahip olduğunu belirtti.

Bu genç nüfusun, 28 Avrupa ülkesinden 20'sinin nüfusundan daha fazla olduğuna dikkat çeken Yoğunlu, "Bu büyük bir zenginlik, büyük bir varlık ve geleceğimiz için büyük bir potansiyel." dedi.

Gençlerin geleceğe hazırlanmasının çok önemli olduğunu belirten Yoğunlu, bu amaçla gençlere yönelik kariyer ve girişimcilik günü düzenlediklerini ifade etti.

Kendi kariyeriyle ilgili bilgiler aktaran konuşmacılardan Elazığ İşkadınları Derneği (ELİKAD)  Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açıkda hayatta başarılı olmanın yolları hakkında tavsiyelerde bulundu.

Başarı, inovasyon, girişimcilik gibi kavramların herkesin hayatında yer edinmesi ve gerçekleştirilmesi için yapılması gerekenleri aktaran Açık'tan sonra eğitimci İlker Kaldı, kariyer yolunda yapılması gerekenleri sunumla anlattı.

Programa, Tunceli Vali Yardımcısı Akın Zor, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Tunceli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Özdemir Aktaş, Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hikmet Esen, kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Etkinlikte Vali Yardımcısı Akın ZOR, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Abdulvahap Yoğunlu ve İŞKUR İl Müdürü Özdemir Aktaş tarafından konuşmacılara plaket ve çiçek verildi.