ÜRETİCİ ŞARTLARINDA SÖZLEŞMELİ KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK PROJESİ
2018-02-22 11:47:25

ÜRETİCİ ŞARTLARINDA SÖZLEŞMELİ KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK PROJESİ

Atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, koyun barınaklarının tam kapasite ile kullanımını sağlanmak, klkemiz koyun varlığını artırmak ve kırsaldaki koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak amacıyla TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) tarafından Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi başvuruları alınmaya başlandı. Şuan sadece elektronik ortamda başvuru yapılan projeye müracaatların tamamlanmasından sonra istenilecek evraklar ile birlikte teslim yeri ayrıca duyurulacak.

Tigem, Ziraat Bankası aracılığı ile; sözleşme imzalayacağı yetiştiriciye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verecek. Ardından Tigem, doğacak kuzuların alımını garanti edecek ve taban alım fiyatını önceden belirleyecek. Üretilecek yapağı ve süt ise yetiştiricinin olacak.

Ayrıca Tigem, Ziraat Bankası aracılığı ile; Ziraat Bankası aracılığı ile üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans olarak verecek. Sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere kendi işletmelerinde eğitim verecek. Sütten kesimi müteakip kuzuları alacak, masraflar düşecek ve hak edişi üreticiye ödeyecek. Böylece alınan dişi kuzularla üretim zinciri büyüyerek devam edecek. Üretici ise hayvanlara TARSİM sigortalarını yaptıracak.

Üretici seçimi yapılırken;

Üretim yapacağı yerin mera alanı,

Kaba yem üretebilirliği,

Hayvan varlığı,

Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir),

Hayvan barınağına sahip olması,

Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınıp değerlendirilecektir.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Başvuru için burayı tıklayınız.

Kaynak: www.tigem.gov.tr