HAYVANCILIK (İNŞAAT-ONARIM) YATIRIMLARINA %50 HİBE
2015-09-30 16:09:58

     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilimizin de içinde bulunduğu Doğu Anadolu Projesi (DAP) illerinde mevcut büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için ahır-ağıl yatırımlarında %50 hibe desteklemesi yapılacaktır. Yatırımlarda, büyükbaş işletmelerinde anaç hayvan varlığı büyükbaş işletmelerinde alt sınır 10 baş üst sınır 49 baş, küçükbaş işletmelerinde ise alt sınır 100 baş üst sınır 200 baş kapasiteli ahır ve ağıl yapımı olma şartı aranıyor. İşletme kapasitesi büyükbaş işletmelerde 49 baştan, küçükbaş işletmelerde ise 200 baştan büyük olan yatırımlarda gerçek ve tüzel kişiler, bu üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılacaktır. 

Başvurunun Yeri ve Zamanı

   Yeni inşaat veya tadilat inşaatı yaptıracak olan yatırımcılar başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu İl Müdürlüğüne başvururlar.

   Başvurular 1 Ocak-31 Ocak 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Genel Müdürlük gerekli gördüğü takdirde başvuru süresini MPDK kararı ile uzatabilir, kısaltabilir ya da yıl içerisinde yeniden başvuru çağrısı yapabilir.

Hibe Programına Kimler Başvuru Yapabilir

   Kararda belirtilen yatırım konularını gerçekleştirmek üzere gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilir.

  1. Gerçek kişiler

  2. Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise hayvan varlıkları; en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan bireyler.

  3. Tüzel kişiler

   Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise hayvan varlıkları; en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan tüzel kişiler, destekleme konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler.

 

Detaylı bilgi için: DAP-GAP-KOP ve DOKAP UYGULAMA REHBERİ (02-01-2018).doc